Tutaj

Tutaj
Tu, gdzie przed 20 laty zaczęła się moja przygoda z UK.

wtorek, 14 listopada 2017

Angielsko-francuskie przyjażnie w Aude- Herault.

Kiedy zaczynałam pisać tego bloga ponad 6 lat temu, moją intencją było przedstawiać  Francję, basically region zwany Langwedocja- Rousillon, moje francusko-angielskie zmagania językowe, życie obyczajowe "kolonii" anglosaskiej we Francji i takie różne historyczno-społeczne opowiastki. Tymczasem Mr Wilson wybrał życie hippisa  w Polsce i w trójkącie bermudzkim na granicy niemiecko-czesko-polskiej odnalazł swoje miejsce na ziemi ze swoimi alternative thinkers, które absolutnie nie okazało się moim miejscem na ziemi, désolée. I tak po paru latach nieobecności postanowiłam wrócić tam, gdzie czas płynął  wg uświęconego  filozoficznego i kulinarnego rytuału.
 Późne śniadanie, aperitif przed lunchem z widokiem na...
.... Lac de Jourraes, 3 km od Pepieux, gdzie wieczorkiem chodzilismy się kąpać kiedyś w lecie.
 wycieczka w piękne historyczne miejsce, lunch, niekończące się dyskusje, spacerek wzdłuż wąskich uliczek lub plażą, refleksje w cieniu platanów. Przed kolacją pewne rozrywki duchowo-fizyczne, tańce, joga, studiowanie Biblii, artystyczne atelier.
Studiowanie Biblii.
Potem kolacja, dużo wina, jeszcze więcej opowieści. O życiu, religii, filozofii, sztuce, toż jesteśmy w kraju największych filozofów, a  kolonialni zdobywcy Anglicy mają co opowiadać. Francuzi edukują cały świat. I są do tego predestynowani i chapeau bas. Chodzi o to, że niektóre pejzaże, widok pewnych ludzi, niezmiennie piękna muzyka  daje wrażenie szczęścia, oczyszcza psychikę i przywodzi na myśl dawne miłe wspomnienia.  Le bonheur impossibile des âmes. Ach ten francuski i haute volée
Moje koleżanki zapewniły mi idealną kalkę tamtego życia rozbudziły chęć na powrót w tamte beztroskie rejony.
Jaqueline jest Francuzką, poznałam 10 lat temu. Jest nauczycielką i właścicielką szkoły językowej, idealnie jak ja. Jesteśmy w zbliżonym wieku. Lepszego towarzystwa nie mogłam, sobie wyobrazić. Jaquęline mówi do mnie mieszanką francusko-angielską  i doskonale się rozumiemy. Ona w sposób szczególny upiększała wcześniej  moje życie we Francji, jakby na luksusowym  Cours de civilisation française de la Hobson Ecole. Pisałam o tym tututaj.
Wiosna 2012, gdy jeszcze winorośla w zimowym snie.
 I tym razem Jaqueline zabrała mnie tam, gdzie zwykle. Najpierw na Plac Madelaine w Beziers, gdzie słynny kościół ku pamięci masakry Katarów,

1209 masakra Katarów i mieszkańców Beziers przez krzyżowców. Mówili, zabijajcie wszystkich, Bóg rozpozna naszych.
 potem na aperitif do swojego domu, a następnie do Narbonne Plage, gdzie tyle pięknych reminiscencji i refleksji.
W ogrodzie na Diderota. Rafael, syn Jacky, którego pamiętam jako dziecko jeszcze.
Na plaży w Narbonne. Rozbieramy się do zdjęcia, haha.
Kiedy tam jestem nie odczuwam prawdziwości mojego życia, Zasłona Mai się odkrywa, jak często to określam, a czysta kontemplacja sztuki jest nieskończoną przyjemnością i uspokojeniem. To wyjątkowo egoistyczna  postawa, ale irracjonalizm Schopenhauera, impulsy i instynkty zawsze mnie fascynowały. Z trudem toleruję tę zapobiegliwą praktyczność życia w Polsce. Ale cóż, muszę pracować i zarabiać, żeby zasłużyć na małą cząstkę wolności mojej woli. I tak jestem ustawicznie ograniczana, ale niezmiennie próbuję wyrywać się z tych granic na ile to jest możliwe.
Yvonne jest Angielką z Londynu, mieszka we Francji - Lezignan Corbiere od 17 lat. Poznałam ją w 2011 na kursach języka francuskiego. Ona włożyła dużo serca w naszą znajomość, dodawała otuchy, zapraszała na różne imprezy, gdzie czułąm się ważna i bardzo mile widziana. Yvonne jest aktywnym członkiem ESCF-English Speaking Christian Fellowship z siedzibą w Homps.

Yvonne pierwsza z lewej na brocante- targi staroci, jeszcze , gdy mieszkaliśmy we Francji. 2012r.
To wyjątkowa osoba, pełna ciepła, naturalnie dobra i wypełniona optymizmem, taka prawie święta dla mnie. Zawdzięczam jej wsparcie, dobre rady, naukę ekumenizmu, ale też naukę radości życia, tańca, pieczenia brownie, picia herbaty i lekkiego rose, bo the sun is over the .yardarm
Tea u Yvonne, lipiec 2012. Obowiązkowa domowa konfitura
Z Yvonne u przyjaciół w Poilhes na towarzyskim sales. Hallowenowe dekoracje.
Fajna impreza takie sales`y. Znajomi zbierają i przynoszą ubrania, ktore im się znudziły, a jedna osoba organizuje wyprzedaż u siebie,  zyski na jakiś dobry cel. Przy okazji herbata i ciasto, tez wspólne.
 Moje obecne francusko-hiszpańskie wakacje w dużej mierze są związane z Homps, poprzez ESCF i sąsiadujący z organizacja dom, gdzie na początku spędziłam dużo  miłego czasu na zajmujących dyskusjach o  powojennej polskiej emigracji w UK, o filmie i pasjach życiowych. 
Żal mi było , że nie spotkałam Margaret, it would have been fun to see you- jak sama Margaret napisała, ale miała poważne obowiązki wobec swojej rodziny. Margaret z Siran, nauczycielka z Londynu również  poświęcała mi  kiedyś dużo swojego cennego czasu. Uczyłyśmy się razem francuskiego i filozofowałyśmy o małżeństwie w pepieuxowskim domu na dole. Zimno tam było, a ja podgrzewałam świeczkami, hehe. Ships passing in the night- ona mnie nauczyła. I tu l`as voula, Georges Dandin.

    "Ships that pass in the night, and speak each other in passing, Only a signal shown and a distant voice in 
     the 


Nie spotkałam też Niki z Perpignan- z blogu Francuskie i inne notatki Niki, ale na pewno innym razem w Amicale Polonaise.
Jadłysmy lunch w ESCF, a z okna taki widok- kościół katolicki w Homps i kozy opod murkirm. 

Mam niezwykłą potrzebę przebywania z ludźmi, dyskutowania, wspominania, wymieniania poglądów, brać po prostu udział we wszystkim. Uschłabym intelektualnie bez tego. Pojechałam do Francji, żeby spotkać się z ludźmi, bo bardzo za nimi tęskniłam.
Na towarzyskich sales. Z przyjaciółmi z dawnego hrabstwa Humberside, gdzie  Scunthorpe i tamte okolice, to też jakby mój kolejny dom. Keep having fun as they say.Z Naomi, która kiedyś uczyła mnie francuskiego. Ale to były zabawne lekcje dzięki uczestnikom, szczególnie dociekliwy był Damian i jego zona Patricia. Tu na tańcach w Pepieux.
Na tańcach ludowych w Pepieux. W lokalnym domu kultury, gdzie chodziłam do kina i na koncerty.
Pojechałam przejść się po brukowanych uliczkach, oglądać dziedzińce i mury obronne, gotyckie ozdobniki architektoniczne, a na każdym kroku dostojeństwo  dobrej koniunktury.  Imponujące frontony, czary i uroki i wiem, że jest wspaniale. Winorośla i taki miły francuski język, je vous en prie madame...c`est magnifique, c`est impeccable et comme Mac Arthur/ or Terminator/ je reviendrai, bien sure.


5 komentarzy:

 1. No właśnie, jak Cię blogowo poznałam, pisałaś właśnie z Francji :-). Na pewno wspaniale było tam wrócić - co widać po opisie i zdjęciach - taki inny, kolorowy świat.

  A czy pan Wilson nadal mieszka w Pl???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Portugalii są małe kamienne domki za 20 tysięcy euro, podobnie we Włoszech. I życie tam tańsze. We Francji dwa razy droższe. Tamten styl życia taki beztroski. I słońce swieci do ostatniego promienia. Wielki czas mojej prawdziwej emerytury się zbliża i wtedy coś postanowię. A do tej pory będę odwiedzać tamte rejony dla ewentualnej inspiracji.
   A Mr Wilson kupił sobie mały domeczek nad Jeziorem Złotnickim koło Gryfowa Sląskiego, 15 km od Gajówki, którą odwiedza obserwując co z nią robią nowi właściciele.

   Usuń
 2. "Kiedy tam jestem nie odczuwam prawdziwości mojego życia, Zasłona Mai się odkrywa, jak często to określam, a czysta kontemplacja sztuki jest nieskończoną przyjemnością i uspokojeniem. To wyjątkowo egoistyczna postawa, ale irracjonalizm Schopenhauera, impulsy i instynkty zawsze mnie fascynowały. Z trudem toleruję tę zapobiegliwą praktyczność życia w Polsce"

  Zapobiegliwa praktycznosc zycia w Polsce. Wiesz co Ala? Chyba faktycznie ...e tam nie bede gadac, ale ja tak praktycznie zyje Niemczech... po prostu do emerytury mam hektar i musze bo inaczej nie ebdziemy zyc na dobrym pouziomie, a praca na zachodzie nie nalezy do latwych ze wzgledu na wymagania. Oni pracuja inaczej.

  PO protu obracasz sie w srodowisku emerytow, ktorzy spowolnili ...nie pedza maja czas na aperitif przed lunchem, po lunchu...na winko, snucie opowiesci, filozofowanie i nie stresuje ich, ze jutro trzeba wstac i .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak jest. Widać wiek na zdjęciach. To emerycki angielski raj na południu Francji. Ten dla klasy średniej, pracowniczej, bo zamożniejsi mieszkają w Prowansji, a tu Langwedocja. 5 lat temu było dla mnie za wcześnie dla mnie i miałam wyrzuty sumienia, że tak nic nie robię. Moja kolezanka Francuzka nadal pracuje, ja też i na pewno nie zaprzestanę po otrzymaniu emerytury. Lubię swoją pracę na szczęście i zawsze mogę pare godzin w tygodniu dorabiać. Ja jeszcze bardziej lubię języki i tam mi sie podoba to mieszanie języków, z francuskiego na angielski. Duzo tez tam jest Holendrow, a oni mówią ze swoim innym akcentem, dla mnie jakby niemieckim. A tam francuski jest pod wpływem hiszpanskiego, właściwie katalońskiego i to się słyszy. Zawsze pasjonowała mnie lingwistyka.

   Usuń
 3. " i tam mi sie podoba to mieszanie języków, z francuskiego na angielski." :

  Tak, to sie fachowo nazywa Franglish...hehe.

  Pozdrawiam z nowej emigracji w Prowansji, hmmm a raczej z Marsylii.

  Maciek,

  http://znadsrodziemnego.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń