Tutaj

Tutaj
Tu, gdzie przed 20 laty zaczęła się moja przygoda z UK.

sobota, 21 stycznia 2012

Azillanet - winnice Syrah, Muscat i Grenache.

Mieszkamy w winnym okręgu Minervois, który geograficznie należy do departamentu Aude i Herault. Kiedy tu zamieszkaliśmy wczesną wiosną, najlepszą formą zapoznania się z regionem były wycieczki rowerowe albo piesze, bo samochodem to się przemknęło i odległości wydawały się zupełnie inne.
Wracam do mojego alfabetycznego przedstawiania sąsiadów. Dzisiaj Azillanet.
Mairie in Azillanet
Można  tam dojechać na dwa sposoby, przez Olonzac i to jest dalej, albo Cesseras, i to daje tylko 6 km od nas.Tak próbuję sobie przypomnieć, kiedy pierwszy raz odwiedziłam Azillanet. Na początku bałam się gdzieś jeździć sama, bo chociaż wszędzie są tabliczki z nazwami, ale nie ma podanych kilometrów.Bałam się gorąca, że gdzieś za daleko zajadę i nie będę miała siły wrócić. Bo właściwie nie czułam wtedy odległości. Miałam zawsze mapę ze sobą i telefon, ale i tak te pierwsze wycieczki były prawdziwą eksploracją. Żeby trafić do miasteczka, należało się wspinać z rowerem spiralowymi uliczkami i błądzić w poszukiwaniu kościoła, konwentu, zamku, który gdzieś w oddali górował, ukryty za murami,  bramami, dzielnie bronił się kiedyś przed Czarnym Księciem, a zabytkowe kamieniczki wskazują obecnie drogę do niego. Miasteczko leży na wysokości od 60 metrów do prawie 300. Z mojej pierwszej wizyty pamiętam najbardziej pralnie miejskie nad rzeką, kościół Św Laurenta i piękny budynek ratusza miejskiego.
Pralnie nadrzeczne. Lavoir du Tary

Kosciół Sw Laurenta

Herb miejski.

Później odkryłam dawny klasztor, obecnie hotel, mury miejskie, XVII-wiecznie kamieniczki i irygacyjne cuda, które mnie niezmiennie fascynują.
Pralnie z drugiej strony.

Porche de l`ancien couvent. Portyk  dawnego klasztoru.

Wash house  w miasteczku.

Fontaine du Theron.


Fragment bramy do winnicy.
A kiedy dowiedziałam się, że w Azillanet mieszka paru moich znajomych z kursów językowych, zaczęłam bywać w miasteczku regularnie i degustować lokalne wina z nowymi przyjaciółmi w piwniczkach Le Pech d`Andre i Les Trois Blasons.
Les trois Blasons- przed winiarnią.

Zaraz dołączę zdjęcia i wersje językowe.
St Laurent church at the back

Azillanet is situated at the edge of the limestone causse, it`s very picturesque. It`s  only about 6 km from our house. The town attracted Romans by its fertile lands. Involved in the history of Catharism, the village was subsequently plundered by the Black Prince`s troops, as happened throughout the Minervois region, during the Hundred Years` War. The road leading to Minerve climbs through this old, once- fortified village, which has retained all its authenticity with the church of St Laurent and adjoining the old fortress of Guillaume d`Azillanet. In addition to the old wash houses and gardens, the Lion Fountain is also a part of local heritage.
Mury obronne dawnej fortecy Guillaume.

Porte en pierre. Brama kamienna, fragment dawnego klasztoru.

Azillanet is also situated in the  wine region Les Mourels which is the hottest and driest area in Minervois, the wines produced there are complex and powerful with fragrances of candied fruits.The sandstone layers showing on the surface shaped a landscape made of "mourels"-small hills covered with Mediterranean vegetation where majestic Aleppo pines trees proudly stand out.
It is one of the ideal place to go for a wine grower`s walk- " la balade vigneronne".
Something else in French.
Quel est l`impact du terroir sur le vin, quel est l`impact de la viticulture sur le territoire? Vous souhaitez apprendre ce qui se cache derriere une bouteille de vin d`Azillanet?  I existe une multitude de variete de raisins pour la vinification. A gauche une parcelle de Syrah en taille courte appelee "Cordon de Royat". A droit une vigne palissee et taillee en taille longue dite "Guyot" et plus haut a droite une vigne plantee de Carignan taillee a l`ancienne en "Gobelet".

A jaka to rozkosz chodzić na wesołe degustacje z przyjaciółmi, połączone zawsze z kolacją,  a estetyczno-kulinarnego wstrząsu dopełni historyczne wnętrze dworu winnego, tzw chateau i wytworna muzyka, na ogól zamawiana z takiej miłej okazji.

2 komentarze:

  1. Przepiękne okolice, bogate w historię i w stare kamienie. A może kiedyś coś napiszesz o swoich doświadczeniach w degustacji Syrah, Muscat i Grenache. Jestem ogromnie ciekawa, jaka jest różnica miedzy tymi trzema odmianami winorośli. Czy to są jedyne odmiany w Twojej okolicy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za zainteresowanie.Sama dopiero zgłębiam temat i korzystam z moich notatek. Napiszę coś więcej wkrotce, najwazniejsza różnica, to, że Muscat jest słodki i biały. Pozostałe dwa czerwone. W okregu Minervois są tez inne winnice, np Mourvedre, Carignan, Cinsault, i plus wina mają nazwy danego chateau. Pisałam wczesniej post Degustacja Clos Centeilles, ale tez tak bardziej refleksyjnie, a nie o winach szczególnie. Bonne nuit, idę spać.

    OdpowiedzUsuń