Tutaj

Tutaj
Tu, gdzie przed 20 laty zaczęła się moja przygoda z UK.

czwartek, 10 listopada 2011

Katarowie-albigensi w Beziers.


 Jak tylko zaczęłam pisać tego bloga, to myślałam o poznaniu ludzi, którzy dzielą moje pasje i zainteresowania i tak się dzieje. Myślałam, że skoro mieszkam w takim niezwykłym miejscu, powinnam się  tym podzielić  z innymi ludźmi. Od paru lat zamieszczałam moje refleksje na portalu Podroze.pl. Stamtąd poznałam tylko Jacka z New Jersey, a teraz tyle ciekawych dziewczyn i stwierdzam po raz kolejny, że to  w większości kobiety kontynuują obecnie nasze intelektualne podróże, wtapiają się w nowe kultury dzięki internacjonalnym związkom i znajomości języków. To fascynująca socjologiczna przygoda takie nowe życie, kobiety , będąc pod opieką swoich partnerów, mogą sobie pozwolić na taki luksus. Mężczyźni są w innej sytuacji, tak myślę najprościej tłumacząc to zjawisko.
Przypomnę , min dla Didi, moje refleksje sprzed 3 lat, oparte w dużej mierze na książce Barbarzyńca w ogrodzie Zbigniewa Herberta. Może przy okazji, zajrzycie do niego....
Podróżując po poludniowej Francji, raz po raz natrafiamy na ślady albigensow, ruiny, legendę. W sercu chrześcijanskiej Europy zniszczono kwitnącą cywilizację, w której dokonywała sie ważna synteza pierwiastka Wschodu i Zachodu. Wytarcie z mapy świata wiary albigensow- która mogła odegrać potężną rolę w kształtowaniu duchowego oblicza ludzkości, jak buddyzm czy islam- łączy się z powstaniem działającej przez wieki instytucji zwanej inkwizycją.Jakie to dla mnie niezwykle, kiedy pomyślę, jaką klamrą refleksji zamykam swoje rozważania przy kieliszku wina Pays d'Oc, ciesząc się slońcem ogrzewającym moją twarz i palmy dookoła. Pasjonowałam się kiedyś tak bardzo filozofią i religią Wschodu. A Beziers było kiedyś centrum religii łączącej pierwiastki islamskie, buddyjskie i starochrześcijańskie.

W marcu 1208 roku papież Innocenty III. uroczyście oglasza wyprawę krzyżową przeciwko księciu Tuluzy Rajmundowi 6.- jednemu z największych suwerenow ówczesnej Europy, który byl dziedzicem starej śródziemnomorskiej cywilizacji. W potężnym panstwie ksiecia Tuluzy panowała atmosfera wolności i równości. Arabscy lekarze cieszyli się pełnym szacunkiem, a Żydów często spotykało się często we władzach miejskich. Tuluza była trzecim miastem po Rzymie i Wenecji. W Beziers dzialaly szkoly medycyny, filozofii i astronomii. Stan umysłów przywodzi na myśl czasy renesansu. Jezyk poludnia Francji- langue d'oc byl jezykiem poezji dla calej Europy. W tamtych czasach poeci niemieccy, angielscy, francuscy, katalońscy naśladowali wielka lirykę trubadurow. Nawet Dante "Boską Komedię" mial napisać w jezyku d'oc.

Mozna śmialo powiedzieć, jak wyczytalam w różnych źródlach, że na południu obecnej Francji istniała odrębna cywilizacja i wyprawa krzyżowa przeciwko albigensom była starciem dwóch kultur. Klęska , którą spotkała hrabstwo Tuluzy bylą jedną z katastrof takich jak zagłada cywilizacji kreteńskiej czy Majow.

To papież Innocenty III odpowiedzialny jest moralnie za wyprawę krzyżową przeciwko albigensom, którzy w swojej głębokiej wierze nawiązywali do wczesnych czasów chrześcijanstwa. Byli żarliwi, ascetyczni i czyści/ katar od grec. czysty/. Liturgia katarow przykuwa swą ogromna surowoscią, prostotą i miłosierdziem. Bóg katarów cierpiał wskutek zła , ale nikogo nie karał. Piekła nie było, ale reinkarnacje. Albigensi- katarowie nie byli heretykami, ale twórcami nowej religii, całkowicie odmiennej od katolicyzmu.

Ale w 1208 roku wyprawa krzyżowa, czyli potężny pochód ludzi, koni , żelastwa ciągnacy się kilometrami budził ogromne przerażenie. A wsród nich, jak w każdej średnowiecznej armii bezwzględni i przeraźliwi żołdacy łaknący mordu i rabunku.
Kościół sw Magdaleny

Katedra sw ŁazarzaWicehrabia Carcassonnne i Beziers jest przerażony. Beziers położone jest na wzgórzu nad rzeką Orb. Ma solidne mury i dosyc żywności. Ale grupa mieszczan chce sie poddać. Armia najemnych zołdaków nie widzi bialych flag, wdziera sie do miasta i sieje nieopisany terror. W katedrze Saint Nazaire, w kosciele św Magdaleny i św Judy gromadzi się ocalała ludność. Drzwi zostają wyważone i żołdactwo morduje wszystkich. Biją dzwony, zagłada jest totalna. Historycy obliczają, że w Beziers wymordowano 30 tysięcy ludzi. Rozniesiono na mieczach wszystkich mieszkańców. Tak rozprawiano się z heretykami! Legat papieski miał podobno powiedzieć " Zabijajcie wszystkich, a Bóg rozpozna swoich".

A ja nadal siedzę z kieliszkiem wina na tarasie bistra L'Occitan, cieszę się słońcem na początku listopada, naprzeciwko mnie palmy i białe mury sw Magdaleny. Minęło 800 lat od potwornej masakry, dokonanej przez krzyżowców. A w Beziers znowu panuje tolerancja, wyznawcy islamu, hinduizmu i katolicyzmu mieszkają koło siebie.
Arena na korridy

W parku

Teatr miejski

Do morza tylko 8km


I nasze przekonanie o przemijaniu i nietrwałości rzeczy ziemskich jest złudzeniem. Bo istnieje pewna trwałość odrodzeń się ludzkości, pewien rytm kosmiczny i rytm cywilizacyjny.I  istnieje miłość.

A ja takich głębokich refleksji doświadczam w swoim drugim domu w Beziers, w Langwedocji, na południu Francji. To tak bardzo roznieca moją wyobraźnię.
A tu w Enserune-starzy Gallowie za mną.

3 komentarze:

 1. "I nasze przekonanie o przemijaniu i nietrwałości rzeczy ziemskich jest złudzeniem. Bo istnieje pewna trwałość odrodzeń się ludzkości, pewien rytm kosmiczny i rytm cywilizacyjny.I istnieje miłość."
  Przepięknie podsumowalas swój post. W duszy czuje się Katarka..to takie dziwne, bo mam to uczucie od dzieciństwa, odkąd zaczęłam pytać o mury i Carcassonne.......to tak jak z moja pasją czytania z dłoni, która zaniechałam , by nie wzbudzać ironii na ludzkich twarzach.....o raz miłością do przyrody......Kiedyś wpadła mi w ręce, taka babska lektura o katarach i Carcassonne....nie jest to literatura ambitna, ale powieść na długie jesienne wieczory przy kominku http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/kate_mosse/labirynth/recenzja
  a tu ją możesz ściągnąć z sieci w postaci ebook'a
  http://chomikuj.pl/figusiaczek/ksiazki/Kate+Mosse+-+Labirynt,146901844.pdf

  pozdrawiam Cię ciepło i caluję Didi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie uwierzysz, po raz kolejny to do ciebie pisze, ale nasza sasiadka Rosemarie pozyczyła tę ksiązkę jakis czas temu mojemu Kimowi i jemu nawet sie bardzo podobała! Dawał mi do czytania, ale taka gruba i po angielsku oczywiscie, nie chciało mi się.Ale wiem , o czym jest. Oddał ją dzisiaj Rosemarie, a ona jutro wyjeżdza do Anglii.
  My mamy taką czarodziejska zabawke- Kindle, do ktorej mozemy sobie ściagac kazdą książkę, ale chyba po angielsku tylko, bo to Kim kupil w US. Nie, na pewno tylko ang.Ale się znam, haha
  A tymczasem idę do łóżeczka. Bon nuit,

  OdpowiedzUsuń
 3. Załóż sobie konto na http://chomikuj.pl
  tu znajdziesz wszystkie książki jakie tylko chcesz przeczytać,jak założysz konto to mozesz skorzystać z tego linka który Ci wysłałam..na dzien dobry dostaniesz 52 mb na ściągniecie darmowych plikow....czyli ok 10 książek.......pozdrawiam . Didi.

  OdpowiedzUsuń